Co potřebuje kotě

Než si pořídíte koťátko domů, měli byste dobře zvážit, zda máte dostatek času o koťě se postarat, zajistit pro kotě kvalitní krmení, aby dobře prospívalo, bylo zdravé a šťastné. V neposlední řadě se musíte stát dobrým pozorovatelem vašeho mazlíčka, abyste lépe porozuměli kočičím potřebám.


Úvod

Pokud již kočičku doma máte, tyto úvodní řádky spíše nabízí alternativní pohled na život s Birmou.

Jako milovník koček s čistým svědomím mohu potvrdit, že Birmička Vám kompletně překope život i domácnost a přemění ho tzv. kočičí, plné radosti. Birma posvátná je něco jako "anděl v hebkém kožíšku", který se stará o Vaši duši a dobrou náladu, léčí Vás svým kočičím předením a neustále Vás překvapuje svou hravou inteligencí.  Vedle hafo pozitivního, pořízení si tohoto "chlupatého klubíčka štěstí" domů Vám vzniknou i nějaké příjemné povinnosti v rámci péče o koťátko, které nelze odložit na zítra pochopitelně! Samozřejmě vedle běžných finačních výdajů na domácnost, vzniknou výdaje navíc na pořízení krmiva, steliva, pelíšků a hraček. 

Birma posvátná - doplněk Duše

Pořízením birmičky si zaplníte prázdná místa krajiny své duše a kočička se stane tzv. dopňkem Vaší duše. Je dobré si tedy uvědomit, jak budete zacházet s tvorem, kterému jste poskytli domov v krajině vlastní duše.  Prosím dobře si rozmyslete, zda máte tolik lidské-bytostné kapacity (energie=volného času a financí), abyste se o koťátko dobře starali, protože staráte se nejen o něj (zvířecí tělo) ve hmotném světě, ale i o duši ve světě energií. Birma ve světě energií zásobuje duši pozitivními vibracemi, Váš vztah se zvířetem vytváří k odpovídající KARMU (přeji si věřit) dobrou, čímž obohacujete svět zvířecí. Z dobré karmy pak můžete čerpat dobro pro sebe i své okolí. 

Koťátko mimo svých základních potřeb jako je jídlo a pití, čistá toaleta, bude vyžadovat i Vaší pozornost a lásku. Birmy jsou zpravidla velmi společenské, rády asistují u všeho, co zrovna děláte. Někdy se i hlasitě projevují, když žadoní o Vaši pozornost nebo něco chtějí, případně za Vámi přijdou, otřou se o Vás a upřeně na vás hledí kukadly... Pokud se rozhodnete pro jedno koťě, budete muset nahradit chybějícího parťáka na hraní :) Zejména u Birem, je ideální, aby byli ve dvou.

Nový domov

Ještě bych zde ráda zmínila jednu důležitou věc, a to co dělat v prvních dnech, když si kotě přinesete. Kotě z domova odchází zvyklé na chod domácnosti, má dovoleno spát v posteli a je zvyklé na mazlení. Je zvyklé, že se na něj mluví a je zvyklé, že když mňouká, tak se mu věnuje pozornost, aby se zjistilo, co potřebuje. Je dobré si zařídit, aby někdo s koťětem mohl být doma prvních 3-5 dní, to zejména v případě, že kotě přes den bude doma samo. Samozřejmě pokud doma již nějaké zvířátko máte, tak opatrně zjistit v prvních chvílích, jak na sebe reagují. Pokud reakce není dobrá, nebo se koťě bojí, tak raději koťě nechte v samostatné místnosti a pouštějte postupně a vždy u toho buďte. Kotě při odchodu do nové rodiny bude vystresované - nové prostředí, kde to nezná, nové lidi, které nezná a případně další zvíře. Všeobecně se doporučuje, nechat koťě zalezlé, než samo vyleze - to udělá hned v první chvíli, co kotě vypustíte z přepravky. OPRAVDU NEDOPORUČUJI! Doporučuji opak, protože naopak kontakt od jednoho z nové rodiny, značně urychlí proces zvykání, rychleji se kotě bude cítit doma. Kotě pohlaďte ještě v přepravce a po té nechte kotě vylézt z přepravky, počkejte, jak bude reagovat. Pohlaďte, mírným hlasem mluvte na něj, případně vezměte do náruče a pohlaďte. Koťě možná nebude chtít, ale tohle bude pro něj známka, že v neznámém prostředí se pokračuje v mazlení, na co je z domova zvyklé, a také hlazením se zklidní a navodí pocit bezpečí. Měl by to dělat zatím pouze jeden člen rodiny, ať není příliš mnoho lidí kolem. Zkuste dát později pamlsek a opět pohladit, nebo vzít do náruče, a tak mu dát kousek něčeho dobrého. Tento proces opakujte a uvidíte, že koťě si zvykne mnohem rychleji.

Když necháte kotě zalezlé týden pod postelí, těžko k Vám bude hledat cestu, za ten týden zapomene, na co bylo z domova zvyklé. Nové majitele vždy informuji o možném scénáři chování koťěte v novém domově.


Níže jsem shrnula základní informace do začátku, co bude potřeba pořídit, než si koťátko přinesete domů.

Přepravka 

Do prvotní potřebné výbavy patří přepravka, kterou využijete nejen při prvním převozu chlupatého pokladu k Vám domů, ale také při cestě například k veterináři. Přepravka by měla být tak veliká, aby se v něm kotě a později dospělá kočka pohodlně postavila nebo si mohla lehnout. Na dno přepravky je dobré dát něco měkkého, aby se kotě cítilo komfortně a při první přepravě něco, na co je koťě zvyklé (např. svoji dečku) + oblíbenou hračku.  Pokud to prostory u Vás umožňují, nechte otevřenou přepravku běžně k dispozici kočce, tak se vyhnete tomu, že kočka si spojí přepravku pouze s nepříjemnou zkušeností. U nás přepravka je využívána i na hraní :)

Pelíšek

Koťátko, ačkoliv s oblibou bude odpočívat v posteli s vámi, přesto pořiďte pro koťě její vlastní pelíšek, aby mělo kde složit hlavu, když zrovna nebude mít náladu na okupování poliček, skříněk apod. Až se u Vás koťě zabydlí, tak zjistíte, že kočka si lehne, kde se jí to zrovna zlíbí. Klidně se stočí do klubíčka v umyvadle, ale zpravidla si rádo lehá blízko Vás nebo si vybírá místa, kde není vídět a má klid. U nás nejoblíbenější místa jsou police, skřín nebo skříňka s ručníky v koupelně, která musí být stále částečně otevřená pro ně.

Miska na jídlo a na vodu

Jídelní koutek by měl být někde, kde kotě bude mít klid pro jídlo. Budete potřebovat dvě hluboké misky. Jak miska na vodu, tak miska na granule by měla být hlubší a stabilní, aby se snadno nepřevrhla.  Konzervy a kapsičky můžete podávat na plochém talířku. Pod misky můžete pořídit protiskluzovou podložku, který zabrání klouzání např. lehkých plastových misek po podlaze, a také chrání podlahu před případnými nehodami. Misky udržujte v čistotě a vodu měňte každý den. Kočky jsou velmi čistotná zvířata, tři a více dní starou vodu pít nebude a raději se bude dobývat čerstvé vody z kohoutku u dřezu nebo umyvadla. Kočka potřebuje dostatečně pít, aby se předešlo zdravotním problémům, proto zpočátku je dobré koťátko pozorovat, zda dostatečně pije. Pití můžeme podpořit i pořízením fontánky. Fontánku s tekoucí vodou si kotě určitě zamiluje :) S fontánkou je ale trochu více práce, musí se pravidelně (cca 1 týdne) čistit od vodního kamene - samozřejmě záleží na tvrdosti vody; každý den měnit vodu, aby motůrek pohánějící vodu byl tichý a fungoval správně. Pokud se fontánka nečistí pravidelně, voda se v něm nemění každý den, motůrek začne být hlučný a po čase přestane fungovat. Nicméně nejen pro koťátka, ale i pro dospělé kočky je fontánka skvělou zábavou, ale především podporuje chuť k pití. 

Toaleta se stelivem

U pořízení kočičí toalety nejprve zvažte zásadní otázku: Krytou či nekrytou, kam toaletu umístítě a kolik místa pro něj máte? Z hlediska praktičnosti se určitě vyplatí uzavřená toaleta s dvířky. Jednak tím kočce poskytnete maximální soukromí při vykonávání potřeby, kterou potřebují, a druhak se tak vypořádáte i s případným zápachem. Problém s nedostatkem prostoru vyřešíte mimo jiné i rohovým záchůdkem. Při výběru toalety berte v potaz především velikost kočky. Pokud se rozhodnete pro nekrytou toaletu, doporučuji tu s vyšším okrajem, jinak budete mít stelivo všude kolem. Naši kočky mají raději krytou toaletu, ačkoliv mám i otevřenou pro ně. Dvířka u toalety se mi neosvědčila, kočkám se nelíbila. ale každá kočka je jiná v tomto.  Ideální je toaletu vybírat 2 x denně, a to ráno a večer. Samozřejmě součástí údržby je i pravidelné umývání toalety, tj. umýt jarovou vodou s trochou octa. Jestliže toaletu nevymíváte pravidelně a nevybíráte denně, nezachrání vás před zápachem ani nejkvalitnější stelivo.

STELIVO: Podstatou toalety je kvalitní funkční stelivo, které dobře pohlcuje pachy. Kvalitní stelivo udělá radost nejen vaší kočce, ale i Vám, protože toaleta nebude zapáchat. Z počátku by stelivo mělo být stejné, na jaké je kotě zvyklé. Po čase stelivo můžete změnit na jiný druh, ale postupně tak, že nový drhu steliva přidáváte do stávajícího, než si kotě zvykne. Nedoporučuji kupovat levné stelivo, většinou nepohlcuje pachy, často jsou i jinak nekvalitní tzv. hodně práší, případně vůbec nehrudkují, navíc kočka pak může začít chodit mimo toaletu. Kočka svou nespokojenost umí dát najevo. Plážová špagetka je obvlášť madam na záchůdek, takže kvůli ní vybírám záchůdek každou chvíli. Nicméně náš vrchní manažer všech záchůdků, je náš kocour Tigřík, ten pravidelně kontroluje záchůdky po kočkách a pečlivě přehrabává. No je to podívaná,  jak pečlivý manažer je Tigřík :)

Kvalitní stelivo: Brit Fresh for Cats Excellent Ultra (Bentonite), Bio kat´s, Cat´s Best Orgininal  nebo Cat´s  nature

Hračky a škrabadlo

Stejně tak jako hračky, i škrabadlo patří mezi nepostradatelné prvky tzv. kočičí domácnosti. V podstatě záleží na Vás  co vyberete a jak moc vaše mňoukající "klubíčko" na hraní užije. Škrabadlo doporučuji pořídít, co nejdříve, protože koťátko si rádo brousí drápky o cokoliv. U hraček kromě klasických myší, různých kuliček či udic, existují také speciální hračky obohacené například o šantu kočičí, jejichž opojná vůně usnadní nejen kočičí výcvik, ale třeba i sžití se škrabadlem. Někdy však udělá větší radost chrastící míček z alobalu, než cokoliv jiného z obchodu. U nás nejvíce frčí vlastnoručně vyrobené udice s dlouhými šňůrkami, různé míčky, včetně nejoblíbenějších z alobalu, krabice všeho druhu nebo taková čerstvě přinesená papírová taška od nákupu,  do kterého se okamžitě snaží dostat všichni naši chuplatí průzkumníci, jen co je položeno na zem .... 

Krmivo

Kočky jsou masožravci, tudíž hlavní složkou krmiva musí být maso. Nekupujte krmivo, na kterém není uvedeno složení krmiva. Takové krmivo je s jistotou nekvalitní a pro kočku zcela nevhodné. Dalším lákadlem jsou klamavé reklamy, které lákají na zdravé krmivo obohacené o zeleninu, ovoce nebo semínka. Může to být zdravé pro člověka jako všežravce, ale nikoliv pro kočku, který se výhradně živí masem.  Mezi nejlepší krmivo patří superpremiové, případně prémiové o něco málo levnější. Na kvalitním krmivu vždy naleznete úplné složení a obsah masa v procentech. Tento údaj může být vodítkem pro Vás, nakolik je krmivo kvalitní a vhodné pro kočku. Čím větší procento čistého masa (žádná náhražka jako moučka apod.) a méně vedlejších přísad krmivo obsahuje, tím kvalitnější je. Rozhodně se ale nedá řící, že čím dražší, tím kvalitnější. I u drahé značky krmiv je potřeba se řídít především složením krmiva. Některé značky kvalitních krmiv jsou někdy dražší, a přitom méně kvalitní, Takovým příkladem je značka Royal Canin, které je jedno z nejdražších krmiv, pritom kvalitou zdaleka neodpovídá své ceně. Než si některou značku krmiva objednáte ve velkém balení, nejprve si raději kupte na zkoušku malé balení 150 g nebo 400 g, abyste se přesvědčili, že kotěti bude chutnat. Jak je všeobecně známo, naši kočičí miláčci mají často velmi mlsné jazýčky a nepapinkají všechno :) Takže chvíli potrvá, než přijdete na chuť kočičky.

Jak vybírat kvalitní krmivo: Nejdůležitější je sledovat složení a obsah masa, vybírat podle věku a přihlédnout případným zdravotním potížím (srst, trávící problémy, proti bezoárům), přihlédnout k velikosti granulí (některé granule pro dospělé kočky jsou příliš veliké a nemusí kočce vyhovovat). Krmivo pro koťata by mělo být zpravidla kvalitnější s větším obsahem masa a potřebých vitamínů pro zdravý vývoj. Granule pro koťata jsou malinké uzpůsobené pro tlamičku koťěte.

Kvalitní granule pro koťě/kočku: N&D, Purizon, Fitmin, Applaws, Ontario, Orijen, Brit superpremiové (u prémiových dívat se na složení, různí se), Taste of the Wild, Carnilove.

U nás frčí granulue hlavně Purizon, občas Carnilove a N&D.

Kvalitní konzervy pro koťě/kočku: Cosma, Miamor, Cosma nature, Applaws, Schesir, Feringa, Purizon, Almo nature, Wild freedom, Sheba (sledovat složení).

Cosma, Miamor, Aplaws a Schesir mají v nabídce konzervy nebo kapsičky s kvalitními kousky masa. U těchto značek máte jistotu, že kupujete kvalitní libové maso.

Proti bezoárům: Birmičky jsou střednědlouhosrsté kočky, tudíž přibližně od 1 roka je nutné podávat jim pastu na přirozené vylučování spolykaných chlupů, jinak zvrací. Pasta proti bezoárům je opravdu hodně značek a je nutno vyzkoušet, co kočičce chutná. Pasta by se měla podávat pravidelně každý den nebo obden (denní dávka většinou je na obalu tuby). Vyzkoušela jsem více past, ani jedna mým kočkám nechutnala a byl obrovský problém, aby pastu snědly. Nakonec jsem objevila Miamor malt cream se sýrem a levnější varianta My Star malt pasta. Miamor dokonce má v nabídce i snack multivitamín. Obě značky nabízejí široký výběr těchto tzv. snack creamů, včetně malt krému a konkrétně pro naše kočky fungují proti bezoárům skvěle. Navíc jim moc chutnají.

Jiřina Anderová, Podkozí, Chyňava, 26707
E-mail: ander.jirina@gmail.com
Phone: +420 739 787 328 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky